Satışa Dönüşecek Teklifler Hazırlamak için 6 İpucu

Saatlerinizi harcadığınız satış teklifinizin kabul edilmemesi, hayal kırıklığı yaratır. İşte size hazırladığınız tekliflerin satışa dönüşme oranını arttırmanızı sağlayacak 6 ipucu. 

1. Teklifinizi kısa tutun

Teklifiniz ne kadar uzun olursa, müşterinizin teklifin tamamını okuma olasılığı o kadar düşer. Teklifin 1-2 sayfadan uzun olmamasına dikkat edin. Teklifte sadece müşterinizi ilgilendirecek bilgilerin olduğundan emin olun.

2. Tekliflerinizi kişiselleştirin ve özelleştirin

Müşterileriniz kendilerini özel hissetmek ister. Kendilerine hitaben yazılmış, ihtiyaçlarının özetlendiği ve kendilerine uygun çözüm ya da çözümlerin tarif edildiği teklifler her zaman diğerlerinden bir adım öndedir.

3. İhtiyacı nasıl karşıladığınızı ön plana çıkarın

Satıcıların sıklıkla düştüğü hata; tekliflerde fiyat ve özellikleri ön plana çıkarmaktır. Teklifinizde müşterinizin ihtiyacını nasıl karşıladığınızı anlatın ve bunu öncelikli görmesini sağlayın. Böylelikle, teklifleriniz müşteri hedeflerini gösteren bir doküman haline gelecektir.

4. Seçenekler sunun

Teklifinizi alternatif çözüm önerileri ile hazırlayın. Müşteriniz teklife baktığında aynı ihtiyacı farklı fiyat seçenekleri ile karşılayabildiğinizi net olarak anlasın. Müşterilerinizin daha yüksek fiyatlı seçeneğe yöneldiğini göreceksiniz.

5. Teklif fiyatlarınız net olsun

Müşterilerinize her zaman net fiyatlar ile teklif verin. Hiç bir ürün ya da hizmet için fiyat aralığı ya da sonradan eklenecek görünmeyen maliyetler içeren teklifler sunmayın. Bu tip belirsizlikler müşteri memnuniyetsizliği yaratır ve satışın gerçekleşmemesine neden olur.

6. Yüksek fiyatla başlayın

Teklifinizi hazırlarken her zaman en yüksek fiyatlı seçenek ile başlayın ve daha düşük fiyatlı seçeneklerinizi alt alta sıralayın. Önce yüksek fiyatlı seçeneği ve ardından düşük fiyatları gören müşteriniz uygun fiyatlı çözümlerinizin de olduğunu anlayacak ve olumlu düşünecektir.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook