Tatil Dönüşü Satışlarınızı Nasıl Daha İyi Yönetebilirsiniz?

Tatil dönüşünde işlerinize kaldığınız yerden devam etmek her zaman çok kolay olmayabilir. Ancak işletmelerin can damarı olan satışların kaldığı yerden devam etmesi gerekir. Satış ekiplerinin tatil sonrası kolayca işe dönmelerini sağlayacak birkaç tavsiye:

 

1- CRM’inizi kontrol edin
Tatil bittikten sonra yeniden işe adapte olmanın en iyi yolu tatilden önce neler yaptığınızı hatırlamaktır. CRM’inizi açın, en son yaptıklarınızı gözden geçirin ve ekip arkadaşlarınızın siz yokken yaptıklarını, devam eden satışları, yeni müşteri adaylarını inceleyin.

2- Yarım kalan satışlarınızla ilgilenin
Tatile çıkmadan önce süreci başlayan ve devam etmesini beklediğiniz satışlarınızla ilgili bir sonraki adımı zaman kaybetmeden atın. Müşterinizin halen rakibinize gidebileceğini unutmayın ve bu satışları tamamlamak için hızlı davranın.

3- Biriken müşteri adaylarını önceliklendirin

Siz tatildeyken müşterileriniz şirketinizi bulmuş ve ürünlerinize ilgi göstermiş olabilir. Yokluğunuzda ilgilenilmesi gereken müşteri adayları birikmeye başlayabilir. Bu müşteri adaylarını belirlediğiniz kriterlere göre önceliklendirin ve eforunuzu doğru müşterilere yönlendirin.

4- Satın alma ihtimali en yüksek müşteri adaylarını arayın
Ürünlerinize ilgi göstermiş, satın alma kararını verebilecek kişileri, e-posta göndermek yerine telefonla arayın. Telefon görüşmeniz öncesinde konuşacağınız kişi ve şirket hakkında kısa bir araştırma yapmayı unutmayın.

5- Satın almaya yakın görünen müşteri adaylarına e-posta gönderin
Acelesi olmasa da, potansiyel gördüğünüz müşteri adaylarına e-posta gönderin ve kendinizi hatırlatın. Gönderdiğiniz e-postayı müşterinize ve çalıştığı sektöre göre kişiselleştirin. Tatil sonrası yeniden dikkat çekebilmek için e-postayı gönderdiğiniz kişiye özgü bir içerik çok etkili olacaktır.

6- Düşük ihtimalli müşteri adaylarına toplu e-posta gönderin.
Hiç beklemediğiniz bir müşteri adayı bir anda ürün veya hizmetlerinizi satın almak isteyebilir. Zamanınızı iyi kullanmak adına eforunuzu bu gruba harcamak istemeyebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun en azından bir toplu e-posta ile şirketinizi ve ürünlerinizi hatırlatın.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook