TeamGram ile Satış Takibi Nasıl Yapılır?

Sizin için tipik bir satış sürecinin işleyişini 4 adımda anlatan kısa bir rehber hazırladık. Bu adımları izlerken TeamGram’ın satış sürecinizi yönetmenize nasıl yardımcı olacağını görebilirsiniz.

İşte satış takibinde ustalaşmanızı sağlayacak 4 önemli adım:

 

1. “Müşteri adayları”nı değerlendirin

İşletmenizle her iletişime geçen kişi müşteriye dönüşme potansiyeline sahip değildir

• Müşteri adayınızın iş alanı sizin işletmenizle uyumlu mu?
• Karar verecek kişiyle mi konuşuyorsunuz?
• Ürün ya da hizmetleriniz için yeterli bütçeleri var mı?

 

Nasıl?
Her yeni potansiyel müşteri için, TeamGram’da yeni bir müşteri adayı oluşturun. Bunu, yeni müşteri adayı formunu doldurarak veya Excel dosyalarından müşteri adaylarınızı aktararak yapabilirsiniz. Web sitenizi TeamGram’a bağlayarak, sitenizde form dolduran müşteri adaylarının otomatik kaydedilmesini de sağlayabilirsiniz.

İlk adımınız, müşteri adaylarınızın nitelikli olup olmadığını anlamak için bilgi toplamaktır. Sadece satış için umut vadeden müşteri adaylarınızla ilgilenmelisiniz, kriterlerinize uymayan müşteri adaylarını eleyin. Bir müşteri adayını nitelikli bulduğunuzda, onu bir kişiye dönüştürün; satış yapılabileceğini de düşünüyorsanız, TeamGram’da yeni bir satış oluşturup takip etmeye başlayın.

 

2. Satış sürecini yönetin

 

Bir satış, telefonla hızlıca verilen bir sipariş kadar basit olabileceği gibi, aylar süren pazarlıkların ardından imzalanan uzun süreli bir sözleşme kadar karmaşık da olabilir. Yüksek performanslı satış ekipleri her detayı not alır, sürekli bir sonraki adımı planlar ve her müşteriyi yakından takip ederler.

Nasıl? 
Müşterilerinizle toplantılarınızı ve telefon görüşmelerinizi kaydetmek için TeamGram notları yazın. Her bir satışın tahmini büyüklüğünü, beklenen kapanış tarihini, olasılığını ve aşamasını gerektiği gibi güncelleyin. Ayrıntılı ve doğru bilgiye sahip olmak satış sürecini daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. TeamGram, gözünüzden hiçbir şey kaçmaması için, her satış özelinde atmanız gereken bir sonraki adımı belirtmenize olanak verir.

 

3. Teklif hazırlayın ve gönderin

 

Teklif hazırlama kritik bir satış becerisidir. En iyi satış ekipleri, iyi görünümlü ve hatasız teklifleri her zaman hızlıca hazırlar ve kazandıkları zamanı daha fazla müşteri ile konuşabilmek için harcar.

Nasıl? 
Dakikalar içinde çarpıcı satış teklifleri hazırlamak için özelleştirilebilir TeamGram şablonlarını kullanın. İndirimler uygulayın, değişiklikler yapın. Teklifinizi müşterinize PDF olarak, TeamGram’dan çıkmadan e-posta ile gönderin ve teklifiniz okunduğunda haber alın. Teklifiniz kabul edildiğinde, tek bir tıklamayla siparişe dönüştürün.

4. Satışı tamamlayın

 

Sözleşmeyi imzaladınız mı? Müşterinizi rakibinize mi kaptırdınız? Ne olursa olsun, sonucu bilmeli ve kayıt altına almalısınız. Ekibinize ödenen satış komisyonları, o müşteri ile gelecekteki ilişkileriniz ve daha pek çoğu takip ettiğiniz satışların sonuçlarına bağlı.

 

Nasıl? 
Müşteri siparişlerini girmek ve taslim edilene kadar kadar yönetmek için TeamGram’ı kullanın. Satışlarınızı ‘Kazanıldı’ veya ‘Kaybedildi’ olarak işaretleyin. Böylece, TeamGram size satış performansınız hakkında fikir verebilir ve satış sürecinizi doğru verilerle yönetmenize yardımcı olur.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook