Yeni Yıla Girerken Satışlarınızı Artıracak Tavsiyeler

Yılın son günlerinde şirketlerin satın alma davranışlarında büyük değişimler yaşanır. Birçok şirket yıl boyunca bütçesini daha dikkatli kullandığı için, yıl sonu geldiğinde ellerindeki bütçe ile satın alma kararlarını daha hızlı alabilir.

Satışların genel bir artış gösterdiği yılın bu son haftalarından yararlanmanız için size birkaç tavsiye hazırladık.

Yıl sonu satışlarınızı artırın:

1- Görevlerinizi belirleyin
Yıl sonuna kadar yapılması gereken günlük ve haftalık tüm işlerinizi listeleyin ve bir aksiyon planı hazırlayın. Hazırlayacağınız bu plan, hedefe odaklanmanızı ve kısa sürede belirlediğiniz hedefe ulaşmanızı sağlayacaktır. Acil olmayan toplantılarınızı ileri tarihlere alın, takviminizde satış odaklı işler için yer açın.

2- Müşterilerinizi anlayın
Satışın tamamlanmasını istemeden önce müşterinizin ihtiyaçlarını anladığınızdan emin olun. Satın almaya daha yatkın oldukları bu dönemde, sizin ürün ve hizmetlerinizi tercih etmeleri için müşterilerinize sebepler sunun. Doğru kararı verdiklerini hissetmelerini sağlayacak verilerinizi hazırlayın, sunumlarınızı güncelleyin, başarılı örnekler gösterin.

2- Nitelikli müşteri adaylarınıza öncelik verin
İletişim kurduğunuz tüm müşteri adayları yerine, satın almaya daha yakın gördüğünüz müşteri adaylarınıza öncelik verin. Devam eden satışlarınız varsa önce o satışları kapatmaya çalışın. Nitelikli müşteri adayı edinmek için mevcut müşterilerinizden sizi önermelerini isteyin. Vaktiniz olursa eski müşterilerinizle ve satışın yarıda kaldığı eski müşteri adaylarınızla konuşun.

 Yeni yıla güçlü başlayın:

1- Gerçekçi hedefler belirleyin
Yeni yılda başarmak istediğiniz hedefleri belirleyin ve hedeflerinize ulaşmak için yapılması gereken en önemli görevleri listeleyin ve önceliklendirin. Bir sonraki yılın satış hedeflerini belirlerken önceki yıllarda yapılan satış miktarlarını ve sürecinizi, satış ekibinin performansını gözden geçirin.

2- Ekibinizle bir araya gelin
Geride bıraktığınız yılı ve performansları ekibinizle birlikte değerlendirin, bir sonraki yılın hedeflerini paylaşın. Tüm ekibin şirket hedeflerini anlaması, bireysel artıların/eksilerin değerlendirilmesi ile güçlenen iç iletişim, hedefe odaklanmanızı sağlayacak, iş verimliliğini ve satışlarınızı artıracaktır.

3- Şirketinizin teknolojisini değerlendirin
Şirketinizde satış sürecini kolaylıkla takip edebileceğiniz, ekibinize görevler atayabileceğiniz bir CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemi kullanın. CRM çözümleri, müşteri adaylarınızı değerlendirmenize, satışla ilgili tüm sürecin yönetilmesini ve verilerin etkin kullanımı ile satışlarınızın artmasını sağlar.


Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook