Yeni Teknolojileri Kullanarak Satışları Arttırmanın 9 Yolu

Bu sorunun cevabı aşağıdaki 9 başlıkta gizli. Tüm başlıkları aynı anda hayata geçiremeyebilirsiniz ama öncelik sırası belirleyebilir ve sırayla tümünü uygulamaya alabilirsiniz. Her bir başlığın satışlarınıza pozitif etki yapacağına inanın yeter.

1- Sosyal medyadan faydalanın

Sosyal medyayı, müşterilerinizle daha yakın ilişki kurmak ve iletişiminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Paylaştığınız faydalı bilgilere, eğlenceli paylaşımlarınıza ilgi duyan, hatta sizinle iletişime geçen müşteri adayları kendilerini markanıza yakın hisseder ve ürünlerinizin potansiyel müşterileri olurlar.

2- Web sitenizi güncelleyin
Müşteri adaylarının satın alma kararı vermeden önce internet sitenizi ziyaret edeceğini unutmayın. Onların akıllarındaki sorulara cevap bulabilecekleri bir web sitesine sahip olun. Web sitenizi ziyaret eden, form dolduran müşteri adaylarının bilgilerini CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulamanıza aktarılmasını sağlayın ve  onlara daha web sitenizi ziyaret ederlerken hizmet vermeye başlayın.
3- Bulut teknolojisini benimseyin
İnternet’in çok daha yaygın kullanıldığı ve işletmelerin işlerini dijital ortama taşımaya başladığı günümüzde, şirketinizin de bulut teknolojilerini benimsediğinden emin olun. Şirketinizin ihtiyaçlarına uygun özellikleri içeren ve satış ekibinizin daha hızlı çalışmasına yardımcı çözümler kullanarak satış verimliliğinizi artırın.
4- Şirketinizde CRM kullanın
Şirketinizde bulut tabanlı bir CRM çözümü kullanarak müşterileriniz ve satışlarınızla ilgili her türlü bilgiyi tek noktada kayıt altına alabilir, tüm bilgilere masaüstü ve mobil cihazlarınızla her yerden kolayca ulaşabilirsiniz.
TeamGram, müşteri ile tanışmanızdan, teklif hazırlamaya ve siparişin teslimine kadar tüm satış sürecini eksiksiz yönetmenizi sağlar.
5- Müşteri verilerinizi satışa dönüştürün
Satışlarınızı ve müşteri iletişimlerini kayıt altına alarak, satış ekibinizin bu verileri satış sırasında kullanmasını sağlayın. Gerçekleşen satışlarınızın aylık rakamlarını, tekliflerinizin kabul edilme oranları gibi birçok veriyi inceleyerek satışlarınızı artırmak için eksik kaldığınızı düşündüğünüz alanları belirleyin.
6- Satış ekibinizin yardımlaşmasını sağlayın
Müşteri ve satış bilgilerinin merkezi tek bir kaynaktan yönetimi, ekibinizin; devam eden satışlar, yapılan görüşmeler, verilen teklifler ve alınan siparişler hakkında güncel bilgi sahibi olmasını sağlar. CRM çözümleri, ekibin ortak akılla çalışmasını, yardımlaşmayı ve beraberinde verimliliği artırır.
TeamGram’ın “İş listesi” özelliği ile ekip içinde etkin görev paylaşımı yapabilir, yapılan işler hakkında anlık bilgi alır, anında olası aksiyonlar gerçekleştirebilirsiniz.
7- Satış sürecinizi sürekli geliştirin
Her şirket, müşteri ile kurulan ilk temas ile başlayan ve satışın tamamlanmasıyla sonuçlanan özgün satış süreçlerine sahiptir. Satış süreçlerinizin ve ilgili aşamalarının tanımlanmış olduğundan ve tüm satış ekibinin bu süreci izlediğinden emin olun. Her aşamayı ölçümleyin ve gelişmesi gereken noktaları tespit ederek belirli aralıklarla sürecinizi geliştirin.
8- Mobil cihazları yeni teknolojiler ile kullanın
Günümüzde satış ekipleri sadece cep telefonlarını değil, kendilerine düzenli olarak yardım eden ve işlerini hızlandıran akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara sahipler. Satış ekibinizin ofis dışındayken de ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşabilmesi, sahadan veri girişi yapabilmesi için, mobil uygulamalarla desteklenen yeni teknoloji yazılım çözümleri kullanın.
9- Yeni teknoloji çözümlerine entegre olun
E-posta ile pazarlama, sanal santral, e-fatura gibi alanlara yönelik kullanmakta olduğunuz yeni teknoloji çözümleri varsa satış yönetimi için kullanacağınız çözümün onlarla entegre kullanılabildiğinden emin olun.
TeamGram’ın Paraşüt, MailChimp, sanal santral ve benzeri birçok yeni teknoloji çözümü ile gerçekleştirdiği entegrasyonlar, tüm operasyonunuzu tek noktadan yönetmenizi sağlar.
Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook