Ekibinizin Daha İyi İletişim Kurması için 9 Tavsiye

Şirketinizde iç iletişimi güçlendirerek şirket karlılığını arttırırken, daha fazla işi daha yüksek kalitede tamamlarsınız. Ekibinizin her an iletişimde olduğu bir ofis ortamının çalışmayı daha keyifli hale getireceğini de unutmayın.

1- Şirket vizyonu ve ortak hedeflerinizi açıkça anlatın

Şirketinizin değerlerini ve hedeflerini tüm ekibinize anlatmak için vakit ayırın. Çalışanlar şirket hedeflerini benimsediğinde, bu hedeflere ulaşmak için birlikte çalışmaya ve yardımlaşmaya başlarlar.

2- İki taraflı, açık bir diyalog ortamı kurun

Ekibinizi yeni gelişmeler, ilerleyiş ve gelecek planları hakkında bilgilendirin. Ekibinizi planlarınız hakkında sorular sormaları, yorum yapmaları için motive edin. Onların fikirlerinin de değerli olduğunu hissettirin. Şirketin ilerleyişinde rol sahibi olduğunu hisseden çalışanlar, iletişime daha açık olurlar.

3- Bilgiye ve dokümanlara kolay erişim sağlayın

Ekibinizi aynı noktada buluşturacak bir yazılımı şirketinize adapte edin.

TeamGram, tüm ekibinizin önemli bilgileri paylaşması, kaydetmesi ve gerektiği anda her yerden anında ulaşabilmesi için şirketinize özel bir platform sunar. TeamGram’da ekibinizin anında göreceği notlar paylaşabilir, notlarınıza görseller ve dosyalar ekleyebilir, ekip arkadaşlarınızın notlarına yorumlar yazabilirsiniz.

4- Bilgi paylaşımını bir kültür haline getirin

Ekip arkadaşlarınız hali hazırda sektör haberleri ve işinizle ilgili önemli gelişmeler hakkında yazılar okuyor olabilir. Tüm ekibin öğrendiklerini paylaşacağı bir kültür oluşturmaya başlayın, gerekirse bilgi paylaşımını ödüllendirin. Böylelikle, çalışanlarınızın bildiklerini göstermesi için fırsat yaratır, paylaşılan bilgilerle şirketinize değer katarsınız.

5- Mobil teknolojilerden faydalanın

Ofis dışına çıkması gereken ya da farklı ofiste/şehirde çalışan ekip arkadaşlarınızı uzaktan da olsa bir araya getirin. Akıllı telefonların, tabletlerin yoğun kullanıldığı günümüzde, ekibinizin gerekli bilgilere ofis dışından da ulaşabilmesi için mobil uygulamaları olan çözümlere yönelin.

6- Yöneticiler ve çalışanlar arasında bağlantıyı güçlendirin

Çalışanlarını tanımak için vakit ayıran yöneticiler, ekiple iletişim kurmakta güçlük çekmez ve istedikleri işlerin daha sorunsuz yapıldığını deneyimlerler. Çalışanlar, yöneticilerin de kişisel endişelerini paylaşabildiklerini hissettiğinde aradaki bağ daha da kuvvetlenecektir.

7- Şirket aktiviteleri organize edin

Ekibinizin ofis ortamı dışında da görüşmesi ve birbirlerini farklı yönleriyle tanıyabilmeleri için şirket etkinlikleri düzenleyin. Bu tip aktiviteler, hem ekibinizin daha iyi bir takım olmasını sağlar, hem de çalışanlarınıza heyecanla bekleyecekleri bir şey sunmuş olursunuz.

8- Başarılarınızı hep beraber kutlayın

Başarılarınızın açıkça kutlanması şirketinizdeki herkesin moralini yükseltir. Daha önce ekibinizle paylaştığınız hedeflerinize ulaştığınızda, çok büyük bir satış yapıldığında, yatırım aldığınızda ve benzeri durumlarda tüm ekibi bir araya getirin ve başarınızı kutlayın. Onların da bu başarıda pay sahibi olduklarını hatırlatın.

9- CRM kullanın

Müşterilerinize daha iyi hizmet sunabilmek ve satışlarınızı daha iyi yönetmek için müşterilerinizle olan tüm etkileşimlerden satış ekibinizin haberdar olabilmesini sağlayın.

TeamGram, müşteri görüşmelerinden teklif hazırlamaya ve siparişin teslimine kadar tüm satış sürecinin eksiksiz yönetilmesini ve satış ekibinin her yerden kolayca yardımlaşmasını sağlar.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook