Bulut Tabanlı CRM Çözümleri Küçük İşletmelerde Nasıl Bir Devrime Yol Açtı?

Geleneksel CRM’ler, küçük bir işletmenin satışları arttırması ve daha güçlü müşteri ilişkileri kurması için gereken tüm araçları nadiren içerir. Tüm gereksinimler olsa bile, bu araçlar geleneksel olarak sadece büyük ölçekli kuruluşların kullanımı için yapılmıştır. Bir işletmede CRM kullanmanın maliyeti geçmişte oldukça yüksekti. Bu durum, sadece yüksek bütçesi ve yüksek müşteri hacmi olan büyük işletmelerin CRM çözümlerine yönelmesine neden oluyordu.

Müşteri ilişkileri yönetimi araçları kökünde yüksek operasyonel maliyetlerle ilişkilendirilebilir. Geleneksel CRM’ler, IT çalışanlarına, sunucu bakımına, kuruluma, eğitime ve hesap yöneticilerine büyük maliyetler harcanması gereken kurumsal odaklı hizmetlerdir. CRM kullanmak için gereken yüksek başlangıç maliyeti, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin -özellikle de sonsuz bütçesi olan büyük rakipleri düşününce- bu tip çözümlere yönelmesini neredeyse imkansız kılıyordu.

Neyse ki, teknolojinin ilerlemesi, CRM özelliklerinin daha uygun bir fiyat aralığına gelmesine yardımcı oldu; CRM çözümlerine ihtiyaç ve talep de gün geçtikçe arttığı için zamanlaması da iyi oldu. Capterra’nın 2015 için CRM Satın Alanların Eğilimleri yazısına göre, şirketlerin% 65’i ilk 5 yıllık iş süreleri içinde bir CRM çözümü kullanmaya başlamıştır. Yeni bakış açısı sayesinde, kurumsal CRM çözümlerinin hafifletilmiş bir versiyonunu sunmak yerine; bulut tabanlı CRM çözümleri, özellikle küçük işletmeler düşünülerek geliştirildi.

Bulut tabanlı CRM çözümleri, küçük işletmeler için daha ucuz, daha kolay kullanımlı ve daha özelleştirilebilir bir CRM fikrini hayata geçirdi. Bu gelişme, bir çok küçük işletmenin bulunduğu sektörde daha rekabetçi olabilmesini sağladı. Artık, büyük sunucu odaları, IT ekipleri ve gereksiz yönetim ücretleri geçmişte kaldı ve CRM çözümleri, verilerin ve kaynakların birleştirilmesine, tek merkezden yönetilmesine doğru evrildi. Entegrasyon imkanı da kullanılan mevcut platformlar arasında kolay bağlantı kurulmasına izin verdi.

Büyük ve kurumsal şirketlerin daha da büyümesine ve olağanüstü müşteri ilişkileri kurmasına yardım eden geleneksel CRM’lerde bulunan satış yönetimi fikirlerini uygulayarak, bulut tabanlı CRM çözümleri her boyuttaki işletmeler için başarının ve büyümenin yolunu açtı. En yeni satış araçlarından, gelişmiş müşteri verilerine kadar, CRM özelliklerinin “küçük işletme dostu” olacak şekilde geliştirilmesi, neredeyse tüm sektörleri ve müşterilerini aynı şekilde ileriye taşımış oldu.

 

TeamGram, şirketinizde müşteri ile tanışmanızdan teklif hazırlamaya ve siparişin teslimine kadar tüm satış sürecini ve yapılacak işleri yönetmenizi sağlayan bulut tabanlı bir CRM çözümüdür. Mobil uygulamaları ve uygun fiyatları ile tüm ekibinizin kolayca kullanacağı Online CRM programı TeamGram’ı 14 gün ücretsiz deneyin, şirketinize sağlayacağı faydaları keşfedin.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook