Küçük İşletmeler için Ön Muhasebeyi Vazgeçilmez Yapan 4 Nokta

Küçük bir işletmenin sahibiyseniz; müşterilerle iletişim, çalışanların bordrolarının hazırlanması, ofisteki eksiklerin tamamlanması gibi birçok iş ile aynı anda uğraşıyorsunuz demektir. Peki ya tüm bu koşuşturma içerisinde ön muhasebe ile ne kadar ilgileniyorsunuz?

Ne yazık ki çoğu işletme sahibi, yeni müşterilere ulaşma ya da farklı hizmetler sunmada oldukça başarılı olsa da, konu ön muhasebe takibine gelince sınıfta kalıyor. Durum böyle olunca da işletmelerin başarı ve büyüme ivmesi tepetaklak olabiliyor.

Peki ön muhasebe tam olarak nedir?

Ön muhasebeyi, şirketinizi ilgilendiren finansal verilerin belirli aralıklarla düzenlenmesi ve kaydedilmesi olarak tanımlayabiliriz. Ön muhasebe, şahıs şirketi de dahil olmak üzere tüm firmalar için olmazsa olmazdır.

Fatura, gelir gider, cari hesap takibi, raporlama gibi işlemler ön muhasebenin başlıca iş kalemleri arasındadır.

Peki ön muhasebe takibini küçük işletmeler için bu kadar önemli yapan şey ne? İşte cevabı…

1. Rahat bütçe planlaması

Ön muhasebe, bütçe planlaması için oldukça önemlidir. Gelir ve giderlerinizi düzenli takip ettiğinizde, finansal kaynaklarınızı ve gelecekteki harcamalarınızı gözden geçirmeniz daha kolay hale gelir.

Bütçeniz, işletmenizin geleceği için bir yol haritası çıkarır. Böylece ileride yapacağınız harcamaları planlayabilir ve bu harcamaları karşılayacak kaynağı bulmak için stratejinizi belirleyebilirsiniz..

2. Daha iyi finansal yönetim ve analiz

Ön muhasebe, işletmenizin finansal verilerini yönetmenizi sağlar. Size paranızı nasıl harcadığınıza ilişkin net bir tablo sunar. Böylece ödemediğiniz ya da ödemesi yapılmayan faturalarınızı kolaylıkla görebilirsiniz. Faturalarınızı zamanında ödeyerek gecikme cezalarından kurtulabilir ve tahsilatlarınızı da vaktinde yapabilirsiniz.

Ön muhasebe, daha iyi finansal analiz yapmanıza da olanak tanır. Ön muhasebe verileriniz ile farklı finansal tablolar hazırlayabilir, nakit giriş çıkışınızı da daha net takip edebilirsiniz. Ayrıca şirketinizin zayıf olduğu noktaları saptayıp bunları geliştirmek için de çalışabilirsiniz.

3. Kâr ve büyüme takibi

Ön muhasebe tutarak, şirketinizin kârlılığını görmeniz mümkün. Mesela ön muhasebe verileri kullanılarak gelir tablosu hazırladığınızı düşünün. Gelir tablosunda şirketinizin kâr edip etmediğini görebilirsiniz, değil mi? Böylece şirketinizin gelecek dönemdeki satış hedeflerini ya da yapacağı harcamaların kararını daha kolay verebilirsiniz. Bu bilgilere istediğiniz anda ulaşamadığınızı düşünün, şirketinizin ne durumda olduğunu bilmek neredeyse imkansız olurdu.

Ön muhasebe, finansal büyüme takibi yapmanıza da yardımcı olur. Ön muhasebenizi düzenli tutarak zamanla elinizde farklı yıllara ait veriler biriktirebilirsiniz. Bu veriler sayesinde sezonsal trendleri gözlemleyebilir, iş döngülerinizi daha iyi anlayabilir ve farklı dönemlerde elde ettiğiniz sonuçların karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

4. Yatırımcılarla daha iyi ilişkiler

Yatırımcılar, şirketinize yaptıkları yatırımın değerini ölçmek isterler. Ön muhasebe verileriniz ile hazırlayacağınız gelir tablosu, nakit akışı raporu ve bilanço gibi belgeler de işletmenizin değerini yatırımcılarınıza daha net sunmanızı sağlar.

Ayrıca bu tarz verileri takip ediyor ve bu verilere göre hareket ediyor olmanız yatırımcıların gözünde daha kurumsal bir firma kimliğine bürünmenize de olanak tanır. Şirketinizin finansal durumunu ne kadar net aktarabilirseniz, yatırım alma ihtimaliniz de o derece artar. Bir düşünün, yatırımcı olsaydınız, düzenli ve erişilebilir finansal kayıtlara sahip olmayan bir şirkete yatırım yapar mıydınız?

Peki ya şimdi ne olacak?

Gördüğünüz gibi ön muhasebe tutmak, hem işletmenizin finansal sağlığı açısından hem de yatırımcı bulmanız için oldukça önemli bir süreç.  Eğer hala ön muhasebe tutmuyorsanız bir an önce şirketinizin ön muhasebesini tutmaya başlamanız gerekiyor.

Bunun için çalışacak bir elemanınız yoksa ve kaynaklarınız kısıtlı ise Paraşüt, şirketinizin akıllı ön muhasebe asistanı olabilir.

Paraşüt ile:

  • Tüm gelir ve giderlerinizi kolaylıkla takip edip proje bazlı raporlayabilir,
  • Akıllı banka hesap takibiyle, banka hareketlerinizi otomatik olarak tanımlayıp ön muhasebe kayıtlarınıza işleyebilir,
  • e-Fatura ve e-arşiv sayesinde kolayca fatura gönderebilir,
  • Tahsilat hatırlatma özelliği ile müşterilerinize ödemelerini otomatik olarak hatırlatabilir,
  • Teşvikmatik hizmetiyle teşviklerinizin otomatik olarak hesaplanmasını sağlayabilir,
  • Kredi kartı ile online tahsilat ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyerek işletmenize sağlayacağı avantajlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook