CRM Kullanmak Şirketinize ve Ekibinize Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin kısaltması olan CRM, müşterilerinizi daha iyi anlamanıza, pazarlama stratejilerinize nasıl yanıt verdiklerini görmenize ve onlarla uzun süreli bir ilişki kurmanıza yardımcı olan bir araçtır. Müşterilerinizi sadece bir sayı olarak değil, bir insan olarak görmenize ve ilişkinizi güçlendirmenize yarar.

Özellikle daha önce hiç kullanmadıysanız, CRM gözünüze korkutucu gelebilir. Endişelenmeyin. İşte bir CRM sisteminin faydaları ve işinizi büyütmek için en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak sebeplerin bir listesi.

1. Müşterilerinizle daha güçlü ilişkiler kurabilirsiniz

Rekabetin gittikçe arttığı dünyada rakiplerinizin önüne geçmenizi ve müşterinin sizi tercih etmesini sağlayacak en önemli şey onlarla kurduğunuz ilişkilerdir. Müşteri ilişkileri sadece satış ile bitmez. Satış öncesi her türlü desteği veren, satış sonrası da müşteri ile iletişimini sürdüren işletmeler çok daha başarılı olurlar.

CRM kullanarak, müşterilerinize yüksek kalitede ve onlara özel hizmeti tam zamanında sunabilirsiniz. Bir müşterinin tüm iletişim ve satış geçmişine ulaşarak, yapılacak işleri hatırlatmalar ile takip ederek, şirketinizde verimliliği artırabileceğiniz gibi, aynı zamanda müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurabilirsiniz.

2. Satış sürecini baştan sona yönetebilirsiniz  

Satın alma potansiyeli yüksek müşteri adaylarını belirlemek ve müşteriyle görüşmelerinizi satışa dönüştürmek, büyük veya küçük herhangi bir işletme için en önemli adımlardan biridir.

CRM sistemleri, satış ekibinin müşteri ile ilgili tüm hayati bilgileri bir yerde saklamasını ve paylaşmasını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda yapılan aktivitelere öncelik vererek sonucunda daha fazla satış yapılmasını sağlar.

Müşterinin satın alma geçmişine bağlı olarak, satış ekibi müşterinin davranışlarını inceleyerek, aynı kategoriye giren ürünleri veya daha önceki alımlarına uygun yeni ürünleri sunarak çapraz satış ihtimali ortaya çıkarabilir.

CRM sistemlerine önceden kaydedilen şablonlar (tekli, sipariş şablonları gibi), bir satış temsilcisinin zaman kazanırken yeni bir satış yapmasına veya daha iyi hizmet sunmasına yardımcı olur.

3. Ekip performansını artırabilirsiniz

Şirketinizde yapılacak işleri ve satış aktivitelerini kendinize veya ekip arkadaşlarınıza kolayca atayabilir ve ilerlemeyi takip edebilirsiniz.

Herhangi bir ekip arkadaşınızın kişisel performansını görebilir, yapılan işleri alt işlerle detaylandırabilir, tekrar eden işler oluşturarak zaman kazanabilirsiniz. CRM kullanarak, ekipçe daha fazla işi daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

CRM, şirket içinde ekip iletişimine güçlendirir. Müşteri bilgilerinin ortak bir alanda paylaşıyor oluşu, ekip çalışmasının önünü açar. CRM kullanmanın en büyük faydalarından biri bilgilerin tüm satış ekibinin ulaşabileceği şekilde saklanmasıdır.

Tek başına çalışan satıcılar yerine birbirine akıcılıkla yardım eden satış ekipleri, şirketin karlılığının artmasını ve müşterilere daha iyi hizmet sunulmasını sağlar.

4. Mevcut müşterilerinize yeniden satış yapabilirsiniz

Müşteri geri kazanımı, mevcut müşterilerle olan ilişkinizi uzun vadede sürdürerek, şirketinizden tekrar satın alma yapmaları ve daha sadık müşteriler haline gelmeleri anlamına gelir.

Bunu, satın alma geçmişlerine göre önerilerde bulunarak, sadık müşterilerinize özel kampanyalar sunarak, son birkaç aydır hiç satın alma işlemi yapmamış müşterileri takip ederek yapabilirsiniz.

Müşterileri davranışlarına göre hedeflemek, daha fazla satış yolunu açar ve CRM bunu kolayca yapmanızı sağlar. Müşteri etkileşimlerini ve yapılan aktiviteleri inceleyerek, müşterileriniz hakkında değerli bilgilere sahip olabilirsiniz.

5. Verimli iş planlaması ve takibi yapabilirsiniz

Bir müşteriyle ilgili bilgiler sosyal medyadan, e-posta pazarlamasından, etkinliklerden, fuarlardan veya satış çabalarınızdan gelebilir.

CRM, müşteriyle ilgili tüm bilgileri tek bir yerde saklamanızı sağlar; böylece müşterinin geçmişini, devam eden satışların durumunu hızlı ve etkin bir şekilde takip edebilirsiniz. Satışlarınızda hangi aşamada kaldığınızı anında görebilir ve satış giden yolda atmanız gereken adımları daha iyi planlayabilirsiniz.

6. CRM’inizi yanınızda taşıyabilirsiniz

Satış ekiplerinizin mobil uygulamaları olan bir CRM kullanarak, müşterilerin ihtiyaçlarına her yerden cevap verebilir hale gelmesi, ofisde olmadığınızda bile verimli ve işbirliğine açık bir iş ortamınız olmasını sağlar.

Mobil uygulamalar aracılığıyla müşterinizle toplantıya girmeden önemli bilgileri ve satış notlarınızı kontrol edebilirsiniz. Yeni notlar yazıp ekibinizle paylaşabilir, onlardan anlık yorumlar alabilirsiniz. Satış aktivitelerinizi anlık bildirimlerle takip edebilir, konumlarını harita üzerinde işaretleyebilirsiniz. Hareket halindeyken bile satış teklifleri hazırlayabilir ve müşterinize gönderebilirsiniz.

Hızlı ve kolay bir mobil CRM uygulamasının şirketinizde kullanılması, ekibinizin sadece ofiste değil, önemli olan her anda aksiyon alabilmesini sağlar. Sahadayken doğru bilgilere anında ulaşabilmek, satış ekibinizin yeni müşteri ilişkileri kurmasına ve var olanları güçlendirmesine yardımcı olur.

TeamGram, müşteri ve satış bilgilerinin tek merkezde paylaşılması ve ekipçe kullanılmasını sağlayarak, işletmenizde müşteri odaklı bir kültür oluşmasına destek olur.

Şirketinizde bir CRM kullanmayı denemek isterseniz, ücretsiz bir deneme hesabı oluşturun.


Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook