Daha iyi müşteri etkileşimi için e-posta pazarlama nasıl kullanılır?

E-posta pazarlaması, mevcut müşterilerinizle etkileşimde bulunmak, yenilerini edinmek, yeni özellikleri veya ürünleri tanıtmak, indirim kampanyası yapmak gibi bir çok şekilde kullanılabilir. Potansiyeli maksimuma taşıyacak bir strateji oluşturulduğunda, e-posta, en güçlü pazarlama araçlarınızdan biri haline gelebilir.

İşte e-posta ile pazarlamayı en iyi şekilde kullanmanız için 15 tavsiye:

1. Kişiselleştirilmiş içerik altın değerindedir

Herkes kişiselleştirilmiş e-postaların okuyucunun ilgisini çekmeye yardımcı olduğunu bilir, ancak kişiselleştirilmiş bir e-posta göndermek yalnızca müşterinin adını kullanmanın ötesindedir. Müşterileriniz bir e-postayı açtığında sadece kendi ihtiyaçlarına yönelik içerikleri okumaya devam eder.  Müşterilerinizi gereksinimlerine veya geçmişteki satın alımlarına göre segmentlere ayırmak için TeamGram’daki etiketleri kullanın. Aynı etikete sahip kişilerinize, bu etiketle ilgili içerikte e-posta göndermek çok işinize yarayacaktır.

2. İnsanların e-postanızı açmalarını sağlayın

Okuyucunun dikkatini çekecek bir konu başlığı (subject) seçmek, okuyucuları müşterilere dönüştürmek için çok önemlidir. Harika bir konu başlığı yazmak için, faydaya odaklanın, ilgi oluşturmak için bir soru sorun veya kişiselleştirme kullanın. Örneğin, “Daha fazla müşteri edinmenizi sağlayacak e-posta stratejileri” gibi bir konu başlığı “E-posta Stratejileri” başlığından çok daha etkili olacaktır.

3. Önizleme metnine önem verin

Önizleme metni, e-postanızın ana fikrini veren ilk birkaç kelimedir. Konu satırı ve önizleme metni, e-posta iletinize benzer bir içerik sağlamalıdır. E-postanın görüntülendiği cihaza bağlı olarak, ön izleme metni uzunluğu farklı olabilir, ancak genellikle 40-50 karakter arasında olması tavsiye edilir.

4. Okuyucunun aksiyon almasını sağlayın

Bir e-posta göndermenin müşterinin belirli bir şekilde hareket etmesini sağlama amacı vardır. Bu nedenle, mesajınızla örtüşen bir aksiyon çağrısı eklemekte fayda vardır. Müşterinizi bir ürünü satın almaya, yorum yapmaya, e-postanıza cevap vermeye ya da web sitenize  yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bunun için mutlaka dilediğiniz aksiyonu e-posta içeriğinize ekleyin. Bunun için genellikle aksiyon butonları kullanılır.

5. Her zaman takip edin

Sadece bir e-posta gönderip sonrasında takip etmeyi asla unutmayın. Potansiyel müşteriniz çeşitli yerlerden muhtemelen bir çok benzer e-postalar alacak. Kişiselleştirilmiş bir takip e-postasıyla veya telefon ederek ilgilendiğinizi mutlaka gösterin.

6. Zamanlama çok önemli

Bir e-postanın zamanlaması, içerikle aynı derecede önemlidir. Potansiyel müşterilerinizin en aktif saat ve saatin kaç olduğunu bildiğinizden emin olun. Çalışmaların çoğu e-posta göndermek için haftanın en iyi zamanının Salı olduğunu gösteriyor.

7. İyi planlanmış bir gönderim takvimi

Müşterilerinizi gereğinden fazla sayıda e-postaya maruz bırakmayın. E-posta takviminizi planlamak, e-posta pazarlama stratejinizi desteklemek için önemli bir adımdır. Bir sonraki e-postanızı ne zaman göndereceğiniz ve hangi içeriği kullanacağınızı önceden planlayın.

8. Bilgilendirici olun

Sadece göndermiş olmak için bir e-posta göndermeyin. Okuyucularınız için yararlı, yeni ve heyecan verici içerikler ile öğrenmelerine yardımcı olun. 5 e-postanızdan 4’ü satış yapmamalı, değer / bilgi sağlamalıdır.

9. Göndermeden önce yazım hatalarını kontrol edin

Bazı yazım hataları çok göze çarpar ve okuyucunun asıl anlatmak istediğinizden kopmasına neden olabilir. Yazım hatalarını kontrol etmenize yardımcı olacak araçları kullanın, ancak yalnızca onlara güvenmeyin. Kesinlikle hatasız bir e-posta için metni tekrar okuyun, ekibinizden bir başkasının da okumasını sağlayın. İkinci bir göz her zaman faydalıdır.

10. Spam kelimelerden kaçının

Bazen belirli kelimeler kullanmak, e-postanızın istenmeyen e-postalar (spam) klasörüne gönderilmesine ve okuyucunun mesajınızı hiç görmemesine neden olabilir. Kaçınılması gereken temel kelimelerden bazıları: Bedava, İndirimli, Ucuz, Para kazanma, vb.

11. Test! Test! Test!

Bir e-postayı kişilerinize göndermeden önce her zaman ve kesinlikle test edin. E-postayı Gmail veya Outlook gibi farklı e-posta sağlayıcılarına göndererek bakın, farklı tarayıcı ve farklı cihazlarda nasıl göründüğünü kontrol edin.

12. E-postalarınızın okunmasını izleyin

E-posta izleme, hangi e-postanın ne zaman açıldığını, hangi konuların ilgi gördüğünü anlamanıza yardımcı olur. TeamGram içerisinden gönderdiğiniz e-postalar müşteriniz tarafından okunduğunda anında haber alırsınız ve müşterinizi ne zaman aramız gerektiğini anlayabilirsiniz.

13. E-postanın performansını ölçün

Hangi e-postanın ne kadar açıldığını, hangi konu başlıklarının daha başarılı olduğunu, hangi içeriklerle okuyucularınızı dilediğiniz aksiyona yönlendirebildiğinizi her zaman inceleyin. Okuyucularınızın ilgisini nelerin çektiğini anlamak, e-posta kampanyalarınızın performansını iyileştirmenize ve bir sonraki kampanyayı daha optimize göndermenize yarayacaktır. Açılma ve tıklama oranları gibi verilerin kullanılması, müşteri profilinize dair derinlemesine bilgi sağlayacaktır.

14. Özel E-posta Kampanyaları

Belirli bir etkinlik ya da özel gün sattığınız ürün ve hizmetlerle örtüşüyorsa, bayram, yılbaşı, kadınlar günü gibi özel günlerde müşterilerinize e-posta kampanyaları gönderin veya bu günlere/etkinliklere özel indirimler yapın.

15. İletişim bilgilerinizi ekleyin

Telefon numarası, e-posta adresleri, sosyal medyaya bağlantıları, web siteniz gibi okuyucunun sizinle kolayca iletişim kurmasını sağlayan ayrıntıları eklediğinizden emin olun.

MailChimp‘in e-posta pazarlama konusunda en büyük isimlerden biri olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. TeamGram olarak biz, e-posta ile pazarlama çalışmalarınızda size yardımcı olmak; etkili, otomatize e-posta kampanyaları oluşturmanız için MailChimp ile bir entegrasyon sunuyoruz. Bu entegrasyon ile müşterilerinizin Mailchimp’ten hangi kampanyaları aldığını, hangi e-postaları açtığını veya kliklediğini görebilirsiniz.

Mailchimp TeamGram entegrasyonu ile ilgili detaylı bilgi için destek sitemizdeki yazıyı okuyabilirsiniz.

https://blogs.teamgram.com/tr/2018/08/crminizi-pazarlama-otomasyonu-aracina-donusturun/

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook